Pierwsza Rzeczypospolita powstała formalnie w 1569 roku. Wtedy to właśnie Litwa – z bezmiarem ziem i ludzi ruskich (nie mylić z rosyjskimi) połączyła się z Polską, tworząc nowe państwo. Jak głosił tekst Unii Lubelskiej:
“…już Królestwo polskie i Wielkie Księstwo litewskie jest jedno nierozdzielne i nierożne ciało, a także nierożna, ale jedna a spolna Rzeczpospolita, która się ze dwu państw i narodów w jeden lud zniosła i spoiła.”
Czy wiecie, że na nasze nawyki, sposób myślenia, wznoszenia budynków i zajmowania się przestrzenią publiczną, wpłynął ten dawno już nieistniejący kraj? Warto nauczyć się rozpoznawać jego dziedzictwo materialne, związane z nim ciekawostki, sukcesy i porażki. Dzięki temu zyskamy klucz do naszej tożsamości.
Organizm ten zamieszkiwali Polacy, Litwini, Rusini, Kozacy, Ormianie, Żydzi, Niemcy, Karaimowie, Tatarzy, Łotysze, Mołdawianie, Szkoci i Holendrzy. Wyznający różne religie, ze swoimi zwyczajami i kulturą. Każda z tych nacji zostawiła trwały ślad we wspólnych dziejach. Szczególnie zaś w państwach, których tereny do Rzeczpospolitej przynależały, da się odnaleźć wciąż żywe tropy dawnej Rzeczpospolitej.
Rzeczpospolita Obojga Narodów ma swoje powody do dumy. Ma też wstydliwe karty historii. Oryginalna koncepcja rządów, tolerancja, ale też anarchia i pycha. Jednocześnie zdolna do odradzanie się pomimo trudności, pełna żywotności, która stała się potem udziałem kilku narodowości.
Właśnie dlatego chcemy, aby dostrzegać i cenić ślady tego dziedzictwa. Wspólnego dziedzictwa.