Towarzystwo Szabli i Miecza

Stowarzyszenie Towarzystwo Szabli i Miecza
z Zamościa

Powstałe w 2010 r. a zarejestrowane w 2013 r., Towarzystwo Szabli i Miecza zrzesza pasjonatów żywej historii w różnych jej formach. Początkowo grupa składała się z mieszkańców Zamościa i okolic, lecz stopniowo zaczęła skupiać nie tylko mieszkańców ziem wchodzących w skład dawnej Ordynacji Zamojskiej, ale także całej Lubelszczyzny i innych regionów Polski.

Począwszy od rekonstrukcji pocztu zbrojnego ze Srebrnego Wieku Rzeczypospolitej, zaczęliśmy zgłębiać kulisy życia w innych okresach, w szczególności w wieku XVI, XV, czy X. W naszej działalności staramy się wiernie odtworzyć dawne wyposażenie i przedmioty codziennego użytku w zgodzie z arkanami dawnego rzemiosła, opierając się na źródłach pisanych i ikonograficznych. Wiedzę teoretyczną łączymy z praktyką, ćwicząc metody dawnej sztuki wojennej, w tym strzelectwo oraz szermierkę. 

Ważnym elementem funkcjonowania organizacji, jest udział w lokalnym życiu kulturalnym, dzielenie się wiedzą i pasją z młodzieżą, tworzeniu materiałów edukacyjnych dostępnych on-line. Organizacja prowadziła liczne imprezy okolicznościowe związane z tradycją, kulturą i historią regionu zamojskiego. 

We współpracy w ramach projektu “Wspólne Dziedzictwo” staramy się kultywować pamięć o dawnych, lokalnych tradycjach i kulturze związanej z Zamościem. By osiągnąć ten cel chętnie wykorzystamy nowatorskie narracyjne metody, umożliwiające snucie opowieści w formie gier.

GALERIA

Aktualności

Tekst współtwórcy

Informacje o organizowanych przez wydarzeniach i imprezach, w których braliśmy udział – już wkrótce będziemy zamieszczać na tej stronie.

Czytaj więcej »

Skarbczyk

Skip to content