Fundacja Tradycji Miast i Wsi

Fundacja Tradycji Miast i Wsi

Fundacja Tradycji Miast i Wsi

Fundacja zrzesza miłośników kultury i historii I Rzeczpospolitej i powstała w 2013 roku. Nasze działania koncentrują się głównie wokół edukacji historycznej i szeroko pojętej kultury. Od 2015 roku naszym sztandarowym projektem jest Królestwo Bez Kresu, czyli niekomercyjne miejsce spotkań tworzone w duchu poezji Zbigniewa Herberta. Do 2019 roku działało ono w Rzeszowie, od 2020 w centrum Krakowa. 

Fundacja w szczególny sposób przybliża wspólną historię polskich Inflant (ob. Łotwa) i ma na swoim koncie projekty związane z aktywizacją społeczności polskiej na Łotwie. W okresie I RP Inflanty były co prawda tzw. “Kresami Kresów”, lecz miały istotny wkład w polską historię. To tam działali znani polscy bohaterowie – np. Jan Karol Chodkiewicz, który pod Kircholmem na przedmieściach Rygi pokonał szwedzkiego króla.

Fundacja zajmuję się również działalnością muzyczną (pod kierunkiem Dawida Hallmanna), organizując wspólne śpiewanie pieśni z okresu I RP.

W swoich działaniach wykorzystujemy najnowsze technologie takie jak VR czy blockchain. Po 24 lutym 2022 roku rozpoczęliśmy zbiórkę darów dla Ukrainy i testowe lekcje języka polskiego dla uchodźców wojennych.

Najciekawsze projekty (na zdjęciach):
a1 – Projekt Inflanty. Warsztaty w polskiej szkole. Kwiecień 2014.
a2 – Spotkanie podróżnicze w rzeszowskim KBK. Wrzesień 2017.
a3 – Wernisaż wystawy prac inspirowanych twórczością Zbigniewa Herberta pt. “Neocogito”. Październik 2021.

galeria

Aktualności

Skarbczyk

Skip to content